Det är tredje veckan på nya Torroms förskola. Det är kallt ute men här inne är det varmt och mysigt. Och det kryllar av barn!

Efter många turer blev det äntligen av. Under mellandagarna flyttade hela förskolan ner till de nya lokalerna i Torromskolan. Den 8/1 öppnade man och hälsade barn och föräldrar välkomna till nya avdelningar och lekmiljöer!

Idag finns nu 44 barn och en personalstyrka på 7 pedagoger och förskollärare fördelade på avdelningarna ”Granen” och ”Lönnen”. Tillsammans börjar de nu få till nya rutiner. Maten serveras i matsalen, det leks och pysslas i skaparrum, lekrum, verkstad och gympasal. Utomhus finns nya gungor och under våren kommer förråd och odlingslådor att kunna ställas på plats för fortsatta aktiviteter.

Nu ser vi alla fram emot den första spännande terminen i den nya förskolan!
Anna Palmbo Bergman